BADANIA GEOTECHNICZNE DLA DOMÓW JEDNORODZINNYCH

Kategoria: Blog

Po wielomięsiecznych, a może i wieloletnich poszukiwaniach, udało Ci się znaleźć idealną działkę pod Twój wymarzony dom? Nie pozostaje nic jak tylko postawić upragniony budynek, zamieszkać i cieszyć się pięknymi okolicznościami przyrody? Czy aby jednak na pewno? Jeżeli Twoja potencjalna działka, jest jedyną niezabudowaną na terenie, gdzie wokół domy już stoją, powinien zapalać się w głowie już alarm bezpieczeństwa, często na takich działkach można znaleźć przykre w konsekwencjach niespodzianki.  W celu zapewniania sobie spokojnego snu w nowym domu i uniknięcia przykrych niespodzianek, mogących wystąpić już w trakcie budowy lub nawet wiele lat po jej zakończeniu, dobrym pomysłem jest wykonanie badań geotechnicznych.

 

Badania geotechniczne mają na celu określenie warunków gruntowo-wodnych, występujących w podłożu gruntowym. Grunt jest jednym z elementów konstrukcyjnych – to na nim opiera się ciężar całego budynku. W dziesiejszych czasach, przy zaawansowanych możliwościach technologicznych, prace budowlane wykonywać można nawet w bardzo skomplikowanych warunkach, kwestia tylko jakim kosztem to się odbywa. W tym miejscu pojawia się pytanie czy możemy sobie pozwolić, aby już po dokonaniu zakupu działki i rozpoczęciu budowy okazało się że samo posadowienie domu pochłania ogromną część naszego budżetu. Wykonanie badań geotechnicznych pozwala rozpoznać i sklasyfikować grunt, określić jego parametry wytrzymałościowe, ustalić wzajemne ułożenie poszczególnych warstw geologicznych oraz finalnie stwierdzić czy jest on nośny i nadaje się do bezpośredniego posadowienia czy też nie. W przypadku wystąpienia sytuacji, w której grunt okazuje się nienośny, konieczna może być jego wymiana lub pośrednie posadowienie budynku np. na palach. Powyższe zabiegi są zazwyczaj  kosztowne i nie rzadko wymagają przeprowadzenia dodatkowych, skomplikowanych i czasochłonnych  badań geologiczno-inżynierskich.

 

Na podstawie wykonanych badań geotechnicznych można właściwie zaprojektować fundamenty. Dostosowanie ich do istniejących warunków gruntowo-wodnych pozwala nam:

– zooptymalizować koszty materiałów budowlanych,

– odpowiednio przygotować i zabezpieczyć wykop w przypadku wystąpienia wód gruntowych,

– zapobiec nierównomiernemu osiadaniu budynku prowadzącemu m.in. do pękania ścian,

– zaprojektować drenaż lub izolację, zapobiegającą podtapianiu piwnic,

 

Ponadto wykonanie badań geotechnicznych pozwala:

– wykryć zakamuflowane przez szatę roślinną defekty działki w postaci, zasypanych studni, piwnic, oczek wodnych lub nawet lejów po bombie,

– uniknąć osunięcia się budynku, posadowionego w pobliżu skarpy lub zbocza,

– wynegocjować korzystniejszą cenę zakupu działki, w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków gruntowo-wodnych

Warto zwrócić uwagę na to, że koszt wykonania badań geotechnicznych w skali całej inwestycji jaką jest kupno działki oraz budowa domu jest znikomy, a korzyści jakie z nich wynikają bywają bezcenne. Mogą uchronić nas przed nietrafioną inwestycją, której skutki możemy odczuwać przez długie lata narażając nas na ogromne koszty.