Jak działa płyta dynamiczna?

Płyta dynamiczna to specjalne urządzenie do dokonywania pomiarów gruntu. Jest bardzo pomocna np. przy budowie dróg czy domów, ponieważ pozwala sprawdzić, czy dany grunt został odpowiednio przygotowany. Ułatwia zebranie precyzyjnych danych dotyczących nośności gruntu oraz stopnia zagęszczenia.

Kategoria: Blog

Płyta składa się z podstawy magnetycznej, którą umieszcza się na podłożu, urządzenia obciążającego, ustawianego na podstawie i urządzenia pomiarowego. Urządzenie pomiarowe, połączone z płytą za pomocą kabla, zawiera wiele opcji ustawień oraz bogate menu, ułatwiające obsługę.

Działanie płyty dynamicznej

Płyta dynamiczna pozwala zbadać zagęszczenie gruntu. W tym celu należy ustawić podstawę magnetyczną w wybranym miejscu, a na niej umiejscowić urządzenie obciążające. Następnie płyta podłączana jest do urządzenia pomiarowego. Przed rozpoczęciem pomiaru należy dokonać trzech uderzeń urządzeniem obciążającym o podstawę w celu wstępnego zagęszczenia gruntu. Tak samo trzeba postąpić po tej czynności w celu pozyskania końcowych pomiarów. Urządzenie pomiarowe dokonuje niezbędnych wyliczeń, które następnie można wydrukować.

W ten sposób, oprócz danych o gęstości gruntu, można zyskać bardzo wiele innych cennych informacji, np. dotyczących parametrów osiadania lub odkształcania. Jeśli do płyty podłączone zostanie urządzenie GPS, zostaną określone również współrzędne geograficzne danego terenu. Co ważne, wszelkie pozyskane dane można przenieść bezpośrednio do pamięci USB, a następnie zarchiwizować je na dysku.

Warto podkreślić, że płyta dynamiczna cechuje się niewielkimi rozmiarami, dlatego też jest bardzo poręczna. Oprócz tego cały proces dokonywania pomiarów jest bardzo szybki, łatwy i nie powinien przysparzać większych problemów. Pozwala zebrać bardzo precyzyjne dane na temat zagęszczenia podłoża, które pod wpływem dalszego przetwarzania posłużą w ocenie terenu niezbędnej do podjęcia dalszych decyzji inwestycyjnych.